Medium:LP - Formát: Vinyl, LP, Album, Reissue, Remastered, 180 g Původní vydání: 1977 Žánr: Electronic, Electro Trans-Europe Express (německá verze Trans Europa Express) je název alba německé electro skupiny Kraftwerk, které vyšlo v roce 1977. Je to jedno z nejlepších alb této skupiny, o čemž svědčí umístění v různých žebříčcích nejlepších hudebních alb všech dob – například 253. místo v žebříčku 500 nejlepších alb amerického hudebního časopisu Rolling Stone nebo 6. místo v žebříčku nejlepších... Celý popis

Koupit za 939 Kč
  • Od nejoblíbenějších
  • Od nejlevnějších
  • Od nejdražších

Popis

Medium:LP - Formát: Vinyl, LP, Album, Reissue, Remastered, 180 g
Původní vydání: 1977
Žánr: Electronic, Electro

Trans-Europe Express (německá verze Trans Europa Express) je název alba německé electro skupiny Kraftwerk, které vyšlo v roce 1977. Je to jedno z nejlepších alb této skupiny, o čemž svědčí umístění v různých žebříčcích nejlepších hudebních alb všech dob – například 253. místo v žebříčku 500 nejlepších alb amerického hudebního časopisu Rolling Stone nebo 6. místo v žebříčku nejlepších desek sedmdesátých let hudebního serveru Pitchfork Media.

Hlavním tématem alba je cestování po Evropě, hlavně ve skladbách Europe Endless a Trans-Europe Express. Z textů těchto skladeb je mnohdy patrná až jakási "panevropskost", kdy byla Evropa v době vydání alba rozdělena železnou oponou. Toto téma dodává desce silný futuristický ráz, který ostře kontrastoval s tehdy právě probíhající punkovou revolucí, která vyznávala "no future" ("žádná budoucnost").

Zajímavostí je, že v půlce 70. let se dva členové skupiny Ralf Hütter a Florian Schneider velmi spřátelili se zpěvákem Davidem Bowiem, kterému ve své skladbě Trans-Europe Express věnovali třetí sloku ("From station to station back to Düsseldorf City / Meet Iggy Pop and David Bowie" - Station to Station je název jednoho z Bowieho alb). Bowie na oplátku na svém albu Heroes pojmenoval jednu ze skladeb V-2 Schneider jako poctu Florianovi.

Album je více melodické než ostatní alba, o čemž svědčí hlavně skladby Europe Endless, Franz Schubert či Showroom Dummies, které jsou postaveny na repetitivních a jednoduchých, ale lehkých melodiích. Naopak eponymní skladba Trans-Europe Express staví na zřetelném rytmu připomínajícím zvuk jedoucího vlaku. Motiv je dále rozvíjen ve skladbě Metal On Metal, která využívá industriálních kovových úderů.

Kraftwerk (v překladu elektrárna) je německá hudební skupina, která významně přispěla k vývoji elektronické hudby. Byla založená v německém Düsseldorfu roku 1969 dvojicí Florian Schneider a Ralf Hütter, ale známější se stala až jako čtveřice spolu s Wolfgangem Flürem a Karlem Bartosem. Současné (2012) složení kapely je následující: Ralf Hütter, Fritz Hilpert, Henning Schmitz a Falk Grieffenhagen. Florian Schneider, jeden ze zakladatelů, skupinu opustil v listopadu 2008.

Artwork [Kling Klang Original Artwork - Reconstruction] – Johann Zambryski, Ralf Hütter
Concept By [Album], Producer – Florian Schneider, Ralf Hütter
Electronic Drums – Karl Bartos, Wolfgang Flür
Mixed By – Bill Halverson, Thomas Kuckuck
Music By – Hütter
Photography By – Günter Fröhling, J. Stara, Maurice Seymour
Recorded By – Peter Bollig
Voice, Synthesizer, Keyboards [Orchestron], Sequenced By [Synthorama Sequencer], Electronics – Ralf Hütter
Voice, Vocoder, Vocoder [Votrax], Synthesizer, Electronics – Florian Schneider
Words By – Hütter (tracks: A1 to B1)
Zobrazit více

Parametry

Rok vydání 2012
Typ nosiče LP
Žánr pop
Interpret Kraftwerk